Future Awards Rewards Africa’s Young Entreprenuers

TFAA-2015-LOGO

The Future Awards celebrated its 10th anniversary of the most anticipated African youth awards, with Africa’s youngest trendsetters rewarded for their exploits in different fields in the year under review.

The event took place on Sunday, December 6, at the Intercontinental Hotel in Victoria Island, Lagos, Nigeria with a long list of A-list young African entrepreneurs from different parts of the continent in attendance. This included the likes of Timi Dakolo, Emmanuel Ikubese, Debola Williams, El Rufai (Governor of Kaduna state, Nigeria), Omawunmi, and others.

Check out the full list of winners below alongside the winner of the African young person of the year, Phillip Obaji.

Here is the list of winners:

The Future Awards Africa Prize in Technology
Rasheeda Mandeeya Yehuza (Ghana) – Winner
Joshua Ihejiamaizu (Nigeria)
Abiola Olaniyan (Nigeria)
Duran De Villiers (South Africa)
Arthur Zang (Cameroon)

The Future Awards Africa Prize in Enterprise Support
Clarisse Iribagize. (Rwanda)
Enow Awah Georges Stevens (Ghana)
Olufunbi Falayi (Nigeria) – Winner
Catherine Mahugu (Kenya)
Venuste Kubwimana (Kenya)

The Future Awards Africa Prize in Advocacy & Activism
Anoziva Marindire (Zimbabwe)
Olumayowa Okediran (Nigeria)
Segawa Patrick (Uganda)
Sakar Uchechukwu (Nigeria)
Queen Baboloki (Botswana) – Winner

The Future Awards Africa Prize in Education
Josephine Marie Goodwill (Ghana)
Abena Agyemang (Ghana)
Cynthia Onwuchuruba (Nigeria)
Lily Kudzro (Ghana) – Winner
Maccathy Lomotey (Ghana)

The Future Awards Africa Prize in Public Service

Nkechi Okwuone (Nigeria)
Obiefule Iroabueke (Nigeria)
Emmanuel N. B. Flomo (Liberia) – Winner
Lefatshe Anna Moagi (South Africa)
Sakaja Johnson (Kenya)

The Future Awards Africa Prize in Entertainment
Yemi Alade (Nigeria)
Vanessa Mdee (Tanzania)
Refiloe Maele “Cassper Nyovest” Phoolo (South Africa)
Olamide “Badoo” Ayodeji (Nigeria) – Winner
Anne Kansiime (Uganda)

The Future Awards Africa Prize in Agriculture
Witness Sanga (Tanzania)
David Asiamah (Ghana) – Winner
Fanka A. Yenah (Cameroon)
Momarr Mass Taal (Gambia)
Lawrence Afere (Nigeria)

The Tony O. Elumelu Prize in Business

Samuel Malinga (Uganda) – Winner
Kasope Ladipo-Ajai (Nigeria)
Evans Wadongo (Kenya)
Titus Mawano (Uganda)
Ali-shah Jivraj (Uganda)

The Ford Foundation Prize for Youth Employment
 Ukinebo Dare – Winner
Ezewosu Ifedi Ralph (Nigeria)
Olumide Adeleye (Nigeria)
Ifeanyi Aniagoh (Nigeria)
Kabiru Saidu Dakata (Nigeria)
Olajide Kabir Oluwatosin (Nigeria)

The Future Awards Africa Prize in Community Action

Edmund Duodu Antwerp (Ghana)
Kelvin Mutize (Zimbabwe) – Winner
Elijah Amoo Addy (Ghana)

The Future Awards Africa Prize for Young Person of the Year

Adesoji Solanke (Nigeria)
Teresa Mbagaya (Kenya)
Barclay Okari (Kenya)
 Philip Obaji Jnr. (Nigeria) – Winner
Trevor Noah (South Africa)

Leave a Reply